Answer:
Given R (t) = 60/(1+t²), ft
/min
To find the amount of air in ft³, during the first min,
R (t) = 60/(1+t²
at t=1min, R is the air amount in ft³/min
Take the integral, and evaluate over [0,1]
Integral Of R (t) = 60/(1+t²) = 60 tan⁻¹(t),
60(Tan⁻¹(1) - Tan⁻¹(0)) = 60(pi/2) = 30 π
Therefore, it means that in the first minute, 30π ft³ of air escaped.
It's obviously b because the more helium it has, the lighter it is...
Answer:
potential energy decrease and kinetic energy increases.
Explanation:
the law of conservation of energy says that the total energy of a system is conserved, then:

where
is the initial kinetic energy,
is the initial potential energy,
is the final kinetic energy and
is the final potential energy.
so, when the acorn fall the final potential energy is going to decrease because the potential energy is equal to:

Where m is the mass, g the gravity and h the height.
Therefore, in order to fullfil with the law of conservation of energy is necesary that the final kinetic energy increase.
Now, we know that the kinetic energy is equal to:

where v is the velocity, so, it means that the velocity of the acorn is going to increase.
Explanation:
When Michelson-Morley apparatus is turned through
then position of two mirrors will be changed. The resultant path difference will be as follows.

Formula for change in fringe shift is as follows.
n = 

v = 
According to the given data change in fringe is n = 1. The data is Michelson and Morley experiment is as follows.
l = 11 m
c =
m/s
Hence, putting the given values into the above formula as follows.
v = 
= 
= 
Thus, we can conclude that velocity deduced is
.