Answer:
yes
Explanation:
He used the formula R = VI and obtained an
answer of 2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
the 70kg man
Explanation:
because he has more weight and is moving faster
Answer:
B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Explanation:
Let the distance from Boston to Hartford be S.
Person A drives at a constant speed of 55 mph for the entire trip,
Time taken by person A

Person B drives at 65 mph for half the distance and then drives 45 mph for the second half of the distance.
Time taken by person B

Ratio of time of arrival of B to A

B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm