Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Density is the characteristic property of a substance. It is the measure of mass of the substance
divided by its volume (density= mass/volume). Manipulate the given formula to
come up with the formula for the volume. Therefore, volume is equals to mass of
a substance divided by its density (Vol= mass/density). Given 12.6 g/ml as density
and 7.65 g mass, volume is equals to 0.60714 ml, since 1 ml = 1cm^3, volume is
equals to 0.60714 cm^3 then extract the cube root of the volume to get the
length of the cube in cm which is equal to 0.84677 cm.
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s