To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
Answer:
a) 4.485 kg b) 3.94 kg
Explanation:
since the maximum tension the line can stand is 44 N and for question a the speed is constant (acceleration must be zero since the velocity or speed is not changing), F(tension) = mass * acceleration due to gravity (g) .
44 = m * 9.81m/s^2
m = 44/9.81 = 4.485kg
b) F(tension) = ma + mg ( where a is the acceleration of the body and g is the acceleration of the gravity)
44 = m (a +g)
44 = m (1.37 + 9.81)
44/11.18 = m
m = 3.94 kg
Answer:
The mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Explanation:
The total force due to weight of Laura and friction on the sled can be calculated as follows;

= (400 + 310) N
= 710 N
From Newton's second law of motion, "the rate of change of momentum is directly proportional to the applied force.

where;
is mass of Laura and
is mass of sled
Mass of Laura and the sled combined is calculated as follows;

given
V = Δv = 4-0 = 4m/s
t = 5 s

Therefore, the mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
after the sun sets or just as it is setting
Explanation:
a crescent moon is thin and reflects less sunlight during the daylight sky so it becomes difficult to spot, but can be spotted when the sun is setting or just sets.