The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer:
56400Joules
Explanation:
The quantity of heat required is expressed as;
Q = mL
m is the mass = 25g = 0.025kg
L is the latent heat of vaporization for steam = 2.256×10^6J/kg
Substitute into the formula as shown;
Q = 0.025×2.256×10^6
Q = 56400Joules
Hence the quantity of hear required is 56400Joules
Answer:
Gold Has A Higher Resistance Than Copper. The Sample Of Gold Is Thinner Than The Sample Of Copper. Electrons In Gold Are More Likely To Be Scattered Than Electrons In Copper At Room Temperature When they are exelerated by the same electric field.
Explanation:
Answer:
Eletromagnetic radiation which is also known as visible light.
Explanation:
Answer:
The mass of the baked loaf will be less than the dough.
Explanation: When heat is applied to food substance or products like the one pound the substance or material gains a higher temperature, the increase in temperature causes moisture inherent or added to the product in this case the one pound dough to be lost, the one pound dough prepared at room temperature, once it is placed inside the oven at 350 degrees Fahrenheit it will lose moisture in the form of vapor to the environment as noticed in the aroma, the moisture lost will eventually reduce it mass/weight (kilograms or grams) by some percentage or quantities(kilograms or grams)