Answer:
height of the water rise in tank is 10ft
Explanation:
Apply the bernoulli's equation between the reservoir surface (1) and siphon exit (2)

-------(1)
substitute 
0ft/s for V₁, 20ft for (z₁ - z₂) and 32.2ft/s² for g in eqn (1)


Applying bernoulli's equation between tank surface (3) and orifice exit (4)

substitute

0ft/s for V₃, h for z₃, 0ft for z₄, 32,2ft/s² for g

At equillibrium Fow rate at point 2 is equal to flow rate at point 4
Q₂ = Q₄
A₂V₂ = A₃V₃
The diameter of the orifice and the siphon are equal , hence there area should be the same
substitute A₂ for A₃
for V₂
for V₄
A₂V₂ = A₃V₃

Therefore ,height of the water rise in tank is 10ft
Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g
Answer:
a = the lowest critical speed of the shaft 882.81 rad/s
b = new diameter 0.05m or 50mm
c = critical speed 1765.62rad/s
Explanation:
see the attached file
Answer:
From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases
Explanation:
I cannot find any attached photo, but we can proceed anyways theoretically.
The electric field strength (E) at any point in an electric field is the force experienced by a unit positive charge (Q) at that point
i.e

But the force F

But the electric field intensity due to a point charge Q at a distance r meters away is given by

<em>From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases</em>
Answer:attract each other
Explanation:
When two-sphere, one with a negative charge and another neutral is brought close together but do not touch then they try to attract each other.
This because of the polarization of the neutral sphere as it is placed in the vicinity of a negatively charged sphere. The negatively charged sphere will induce the positive charge in the neutral sphere and they will attract each other according to Columb law.