Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².
<span>The answer should be the vegitation. </span>
Answer:
On a velocity-time graph… slope is acceleration. the "y" intercept is the initial velocity. when two curves coincide, the two objects have the same velocity at that time.
v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter