1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19