Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
1. a. longitudinal waves.
There are two types of waves:
- Transverse waves: in transverse waves, the oscillations of the wave occur in a direction perpendicular to the direction of propagation of the wave
- Longitudinal waves: in longitudinal waves, the oscillations of the waves occur parallel to the direction in which the waves are travelling.
So, these types of waves are called longitudinal waves.
2. d. a medium
There are two types of waves:
- Electromagnetic waves: these waves are produced by the oscillations of electric and magnetic field, and they can travel both in a medium and also in a vacuum (they do not need a medium to propagate)
- Mechanical waves: these waves are produced by the oscillations of the particles in a medium, so they need a medium to propagate - therefore, the correct choice is d. a medium
3. a. AM/FM radio
Analogue signals consist of continuous signals, which vary in a continuous range of values. On the contrary, digital signals consist of discrete signals, which can assume only some discrete values. For AM and FM radios, signals are transmitted by using analogue signals.
The sentence can be completed as follows:
<span>The motion of an object moving with uniform circular motion is always tangential to the circle, so the speed of an object moving in a circle is known as tangential speed.
The object moves by uniform circular motion due to the presence of a force (called centripetal force) pointing toward the center of the circle. Due to the presence of this force, the object experiences an acceleration (called centripetal acceleration) that makes the object turning in a circle. This centripetal acceleration changes only the direction of the velocity of the object, not its magnitude, which is called tangential speed and it is constant.</span>
v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter