Answer:
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Explanation:
The diagram showing the vector has been attached to this response.
As shown in the diagram,
The vector D has an x-component (also called horizontal component) of -D sinθ i. i.e
Dₓ = -D sin θ i [The negative sign shows that D lies in the negative x direction]
Where;
D = magnitude of D = 155m
θ = direction of D = 23°
Therefore;
Dₓ = -155 sin 23° i
Since Dₓ represents the x component, its unit vector, j component has a value of 0.
Therefore, Dₓ can be written in terms of D, θ and the unit vectors i and j as follows;
Dₓ = -155 sin 23° i + 0 j
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
Answer:
a = 18.28 ft/s²
Explanation:
given,
time of force application, t= 10 s
Work = 10 Btu
mass of the object = 15 lb
acceleration, a = ? ft/s²
1 btu = 778.15 ft.lbf
10 btu = 7781.5 ft.lbf

m = 0.466 slug
now,
work done is equal to change in kinetic energy

now, acceleration of object


a = 18.28 ft/s²
constant acceleration of the object is equal to 18.28 ft/s²
The temperature and the solubility of sugar at that temperature
Explanation:
The amount of substance which can be dissolved in the solvent depends on the temperature.
As the temperature increases, more substance can be dissolved.
A solution is saturated if any more of the solute cannot be dissolved in the solution at the given temperature
Hence we need to know the temperature and also the amount of substance which can be dissolved(solubility) at the same temperature
a) the statement given in option A is correct
b) molar mass has no correlation with the substance's solubility and hence option b is not correct
c) The percent by volume of the solution is not needed to find if the solution is saturated and hence option c is not correct