An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
Explanation:
The given data is as follows.
Mass of the ornament (
) = 0.9 kg
Length of the wire (l) = 1.5 m
Mass of missile (
) = 0.4 kg
Initial speed of missile (
) = 12 m/s
r = 1.5 m
According to the law of conservation of momentum,

Putting the given values into the above formula as follows.


0 + 4.8 = 1.3v
v = 3.69 m/s
Now, the centrifugal force produced is calculated as follows.

= 
= 11.80 N
Hence, tension in the wire is calculated as follows.
T = 
= 
= 24.54 N
Thus, we can conclude that tension in the wire immediately after the collision is 24.54 N.
Instantaneous velocity is defined at a specific value of
time t. It can never be observed or measure. To know a velocity, one must know
its distance and velocity. It is represented by the equation velocity is equal
to delta distance over delta time. The problem above lacks data.
Answer:
2836.36 kg/m³
Explanation:
Applying,
Densty of granite(D')/Density of water(D) = weight of granite(W')/weight of water displaced(W)
D'/D = W'/W................... Equation 1
Make D' the subject of the equation
D' = W'D/W............... Equation 2.
From the question,
Given: W' = mg = 9.8(15.6/1000) = 0.15288 N, W = 9.8(5.5/1000) = 0.0539 N, Constant: D = 1000 kg/m³
Substitute these values into equation 2
D' = 1000(0.15288)/0.0539
D' = 2836.36 kg/m³