Answer:
The car strikes the tree with a final speed of 4.165 m/s
The acceleration need to be of -5.19 m/seg2 to avoid collision by 0.5m
Explanation:
First we need to calculate the initial speed 
Once we have the initial speed, we can isolate the final speed from following equation:
Then we can calculate the aceleration where the car stops 0.5 m before striking the tree.
To do that, we replace 62 m in the first formula, as follows:

Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
Magnetic field at the center of the loop 
Explanation:
It is given that total length of wire is 2 m and number of circular loop is 5 turns.
Therefore ,

We know , magnetic field at the center of loop is given by :

Putting all values in above equation we get :

Hence , this is the required solution.
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.