Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Answer:
Decreased by a factor of 4.5
Explanation:
"We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
are the masses of the object and Earth itself. and R distance between, or the Earth radius.
So when R is tripled and mass is doubled, we have the following ratio of the new gravity over the old ones:




Since
and 

So gravity would have been decreased by a factor of 4.5
Answer:
t₁ = 0.95 s
Explanation:
In this chaos we must use the definition of Newton's second law
F = m a = m dv / dt
dv = F dt / m
Let's replace and integrate, let's take the upward direction of the plane as positive, the force is positive
dv = ∫ (3 + 2t) dt / m
v = (3 t + 2 t²/ 2) /m
Let's evaluate between the lower limit t = 0 v = -6 ft / s (going down) to the upper limit t = t and v = 0
0 - (-6) = (3 (t- 0) + (t² -0)) / m
t² + 3t -6m = 0
Let's look for the mass
W = mg
m = W / g
m = 20/32
m = 0.625 slug
Let's solve the second degree equation
t² + 3t -3.75 = 0
t = (-3 ± √ (32 + 4 1 3.75)) / 2
t = (-3 ± 4,899) / 2
t₁ = 0.95 s
t₂ = -3.95 s
We take the positive time
Complete Question
The complete question iws shown on the first uploaded image
Answer:
a

b

Explanation:
Now looking at the diagram let take that the magnetic field is moving in the x-axis
Now the magnetic force is mathematically represented as
x B
Note (The x is showing cross product )
Note the force(y-axis) is perpendicular to the field direction (x-axis)
Now when the loop is swinging forward
The motion of the loop is from y to z to to x to y
Now since the force is perpendicular to the motion(velocity) of the loop
Hence the force would be from z to y and back to z
and from lenze law the induce current opposes the force so the direction will be from y to z to x
Now when the loop is swinging backward
The motion of the induced current will now be x to z to y