Answer:
2.06 m³/s
Explanation:
diameter of pipe, d = 0.81 m
diameter of constriction, d' = 0.486 m
radius, r = 0.405 m
r' = 0.243 m
density of oil, ρ = 821 kg/m³
Pressure in the pipe, P = 7970 N/m²
Pressure at the constriction, P' = 5977.5 N/m²
Let v and v' is the velocity of fluid in the pipe and at the constriction.
By use of the equation of continuity
A x v = A' x v'
r² x v = r'² x v'
0.405 x 0.405 x v = 0.243 x 0.243 x v'
v = 0.36 v' .... (1)
Use of Bernoulli's theorem

7970 + 0.5 x 821 x 0.36 x 0.36 x v'² = 5977.5 + 0.5 x 821 x v'² from (i)
1992.5 = 357.3 v'²
v' = 5.58 m/s
v = 0.36 x 5.58
v = 2 m/s
Rate of flow = A x v = 3.14 x 0.405 x 0.405 x 2 x 2 = 2.06 m³/s
Thus the rate of flow of volume is 2.06 m³/s.
Answer:
a) 1.2*10^-7 m
b) 1.0*10^-7 m
c) 9.7*10^-8 m
d) ultraviolet region
Explanation:
To find the different wavelengths you use the following formula:

RH: Rydberg constant = 1.097 x 10^7 m^−1.
(a) n=2

(b)

(c)

(d) The three lines belong to the ultraviolet region.
Answer:
35 J
Explanation:
The man is holding the box: this means that he is applying a force vertically upward, to balance the weight of the box (which pushes downward).
Therefore, we can ignore the horizontal displacement of the man, because the force applied (vertically upward) is perpendicular to that displacement (horizontal), so the work done for that is zero.
So, only the vertical motion contributes to the work. The work done by the man is equal to the gain in gravitational potential energy of the box, so:

where
is the weight of the box
is the vertical displacement
Substituting, we find

During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J