Answer: 5.76 rads/s
Explanation:
The initial rotation is 55 rpm
1 rev = 2π radians
55 revs = 55 × 2π/1 = 345.58 radians/min
345.58 rads/min = 345.58rads/60s = 5.76 rads/s
Answer:
Force is repulsive hence direction of force is away from wire
Explanation:
The first thing will be to draw a figure showing the condition,
Lets takeI attractive force as +ve and repulsive force as - ve and thereafter calculating net force on outer left wire due to other wires, net force comes out to be - ve which tells us that force is repulsive, hence direction of force is away from wire as shown in figure in the attachment.
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Momentum is conserved.
p = m₁v₁ + m₂v₂ = constant
Momentum before the collision(kick):
p = 80 * 0 + 4 * 0 = 0
Momentum after the collision:
p = 80 * v₁ + 4 * 15 = 0
Solve for v₁.