As per given conditions there are two directions along which forces are acting
1. Net force along left direction is given as

2. Net force towards right direction is given as

now since the two forces here in opposite direction so here we will have net force given as



so here net forces must be 440 N towards right
Lucite has a refractive index of n=1.50. This means that the speed of the light in lucite is decreased according to:

where

is the speed of light in air. Putting the number in the formula, we find that the speed of light in lucite is

The frequency of the light is

, so now we can calculate the wavelength in lucite by using the formula:

<span>Therefore, the correct answer is (2) 393 nm.</span>
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts