Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³
From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
Answer:
1) c. Helium
2) Iron
3) False.
Explanation:
1. Red dwarf is the smallest and the coolest star on the sequence. These are common stars in the milky way. Red dwarfs contains metals and the elements with higher atomic number. It is found that Helium is produced in red dwarf stars.
2. Iron is the highest atomic number element that is produced in cores of largest stars. The highest mass stars can make all elements up to iron, which is the heaviest element they can produce.
3. The end of stars life is dependent on the mass they are born with. It is not necessary that all red dwarf stars will become white dwarf stars faster than sun like star.
(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.