Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)
By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.
This phenomena is referred to as metal projectile injury/effect. MRI stands for magnetic resonance imaging. As expected, your body is subjected to a magnetic field. This is a technique to look inside your body without cutting it open. Metals should not be placed anywhere near an MRI because it will cause the metals to follow the direction of the magnetic field.