Force , F = ma
F = m(v - u)/t
Where m = mass in kg, v= final velocity in m/s, u = initial velocity in m/s
t = time, Force is in Newton.
m= 1.2*10³ kg, u = 10 m/s, v = 20 m/s, t = 5s
F = 1.2*10³(20 - 10)/5
F = 2.4*10³ N = 2400 N
As an object accelerates i.e., change it's velocity(either direction or speed), the position of the object depends on two factor; If the acceleration was direction based then it might have a zero displacement for eg: if it travels in circle. or it might have a net displacement if it travels in a straight line, quantitatively

where,
s = displacement
u = initial velocity
v = final velocity
a = acceleration
t = time
Now, for the hypothesis;
There is no direct relationship between fan speed and acceleration but anyways generally speaking if we do have a relationship that with more fan speed we have a larger displacement of air i.e., a more force i.e., greater acceleration
Thus, it can be said, well not exactly scientific, that with a greater fan speed there will be greater acceleration. if fan speed is increased then acceleration will be more.
:)
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.