Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
For a circular aperture, the first minima (n=1) as an angular separation from the peak of the central maxima given by
Sinθ = 1.22λ / d
Where,
d is the aperture or pupil diameter
d = 4.69 mm = 4.69 × 10^-3m
λ is the wavelength
λ = 545 nm = 545 × 10^-9 m
Then,
Sinθ = 1.22λ / d
Sinθ = 1.22 × 545 × 10^-9 / 4.69 × 10^-3
Sinθ = 1.418 × 10^-4 rad
Then, the head light sources have the same angular separation θ from the eye as the image have inside the eye.
For the headlight
Sinθ ≈ light separation / distantce for the eye
Light separation is give as x = 0.659 m
And let the distance of the eye be D
Then,
Sinθ = x / D
Make D subject of formula
D = x / Sinθ
D = 0.695 / 1.418 × 10^-4
D = 4902.316m
To km, 1km = 1000m
D ≈ 4.9 km
Answer:
Temperature of the sink will be 191.1 K
Explanation:
We have given that heat withdrawn form the source = 10 KJ
Work done = 3 KJ
We know that efficiency is given by

Higher temperature is given by 
We have to find the lower temperature 
We know that efficiency is also given by

So 
So temperature of the sink will be 191.1 K
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The particle's position is 
The particle's velocity is 
Explanation:
From the question we are told that
at 
and from the graph at t = 0 
Now the acceleration which is the slope of the graph is mathematically represented as


The negative sign shows that it is a negative slope
Now to obtain the velocity at t = 2 sec
We use the equation of motion as follows

substituting values '


Now to obtain the position of the particle at v = 2 m/s
We use the equation of motion as follows

So 

From above
at 
So the position at t = 2 s


