Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





Answer:
C = 3.77*10⁻¹⁰ F = 377 pF
Q = 1.13*10⁻⁵ C
Explanation:
Given
D = 8.0 cm = 0.08 m
d = 0.95 cm = 0.95*10⁻² m
k = 80.4 (dielectric constant of the milk)
V = 30000 V
C = ?
Q = ?
We can get the capacitance of the system applying the formula
C = k*ε₀*A / d
where
ε₀ = 8.854*10⁻¹² F/m
and A = π*D²/4 = π*(0.08 m)²/4
⇒ A = 0.00502655 m²
then
C = (80.4)*(8.854*10⁻¹² F/m)*(0.00502655 m²) / (0.95*10⁻² m)
⇒ C = 3.77*10⁻¹⁰ F = 377 pF
Now, we use the following equation in order to obtain the charge on each plate when they are fully charged
Q = C*V
⇒ Q = (3.77*10⁻¹⁰ F)*(30000 V)
⇒ Q = 1.13*10⁻⁵ C
Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
Answer:
The force has been reduced by 8018 N
Explanation:
The impulse exerted on the car during the crash is equal to the product of the force exerted and the duration of the collision, and it is also equal to the change in momentum of the car. So we can write:

where:
F is the force exerted on the car
is the duration of the collision
m = 1400 kg is the mass of the car
is the change in velocity of the car
We can re-write the equation as

In the 1st collision, the time is 1.5 seconds, so the force is

In the 2nd collision, the time is increased to 2.2 seconds, so the force is

Therefore, the force has been reduced by:

Answer:
The largest to smallest change in momentum with respect to magnitude of change in momentum is as follows;
1st- Collision (1) & Collision (2 or b in question)
2nd- Collision (4)
3rd- Collision (3)
Explanation:
This is because momentum is mass times into velocity. i.e.
P=m.v (kg.m/s - S.I unit)
(where p is momentum, m is mass of object and v is velocity or speed object)
If mass remains constant(real life scenario) then change in momentum is directly related to change in speed. i.e
Δp=m⋅(Δv)=m⋅(vf−vi) where vf is final velocity and vi is initial velocity.
By using above formula ;
we can calculate change in momentum for different collisions with respect to cart B.
m= mass of cart B
Collision (1) Δp=m⋅(Δv)=m⋅(vf−vi)=m.(0-1.0)=-m kg.m/s (where "-" indicates deceleration or stopping of object.)
Collision (2 or b in question ) Δp=m⋅(Δv)=m⋅(vf−vi)=m.(0-1.0)=-m kg.m/s
Collision (3) Δp=m⋅(Δv)=m⋅(vf−vi)=m.(0-0)=0 (which indicates that object remains stationary before and after collision and momentum for cart B is 0)
Collision (4) Δp=m⋅(Δv)=m⋅(vf−vi)=m.(0.67-0)=0.67m kg.m/s
Therefore collisions (1) and (2 or b) are ranked 1st, collision (4) ranked 2nd and collision (3) ranked 3rd.