Answer:
beta particles
Explanation:

Given mass = 14.0 g
Molar mass = 137 g/mol

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molecular mass and contains avogadro's number
of particles.
1 mole of cesium contains atoms =
0.102 moles of cesium contains atoms =
The relation of atoms with time for radioactivbe decay is:

Where
=atoms left undecayed
= initial atoms
t = time taken for decay = 3 minutes
= half life = 30.0 years =
minutes
The fraction that decays : 
Amount of particles that decay is = 
Thus
beta particles are emitted by a 14.0-g sample of cesium-137 in three minutes.
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Here if we consider bullet and gun as a system then we can say that momentum of the system will remain conserved
so we will have

now we know that




now we will have



so gun will recoil with speed 6.67 m/s