The ball's horizontal and vertical velocities at time
are


but the ball is thrown horizontally, so
. Its horizontal and vertical positions at time
are


The ball travels 22 m horizontally from where it was thrown, so

from which we find the time it takes for the ball to land on the ground is

When it lands,
and


Answer:
the value of vA that will allow the car to coast in neutral so as to just reach the top of the 150 m high hill at B with vB = 0 is 31.3 m/s
Explanation:
given information
car's mass, m = 1200 kg
= 100 m
= 
= 150 m
= 0
according to conservative energy
the distance from point A to B, h = 150 m - 100 m = 50 m
the initial speed 
final speed
= 0
thus,
² =
² - 2 g h
0 =
² - 2 g h
² = 2 g h
= √2 g h
= √2 (9.8) (50)
= 31.3 m/s
Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Since we are given the density and volume, then perhaps we can determine the amount in terms of the mass. All we have to do is find the volume in terms of cm³ so that it will cancel out with the cm³ in the density. The conversion is 1 ft = 30.48 cm. The solution is as follows:
V = (14 ft)(15 ft)(8 ft)(30.48 cm/1 ft)³ = 0.0593 cm³
The mass is equal to:
Mass = (0.00118g/cm³)(0.0593 cm³)
Mass = 7 grams of HCN