Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





Sample Response: Zamir and Talia’s total distances are different because they walked different paths in the maze. Zamir took a longer path. However, they had the same displacement because they both ended at the same position.
Answer:
8.40 m/s
Explanation:
Slope of the plot is 0.119
Slope of a plot is given by the change in y direction divided by the change in x direction
Here, the y axis represents inverse wavelength and the x axis represents frequency.
f = Frequency (Hz, assumed)
v = Phase velocity (m/s, assumed)
λ = Wavelength (m, assumed)
So, slope

Now,


The speed of sound travelling in the tube is 8.40 m/s
Speed = 85/30 m/s
Momentum = 23.5 * 85/30 = ....
Answer:
λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm
Explanation:
The relationship between the velocity of electromagnetic waves (UV rays) and the their frequency is:
v = fλ
where,
v = c = speed of the electromagnetic waves (UV rays) = speed of light
c = 3 x 10⁸ m/s
f = frequency of the electromagnetic waves (UV rays) = 9.38 x 10¹⁴ Hz
λ = wavelength of the electromagnetic waves (UV rays) = ?
Therefore, substituting the values in the relation, we get:
3 x 10⁸ m/s = (9.38 x 10¹⁴ Hz)(λ)
λ = (3 x 10⁸ m/s)/(9.38 x 10¹⁴ Hz)
<u>λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm</u>
So, the radiation of <u>320 nm</u> wavelength is absorbed by Ozone.