Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
Answer:
I = 2 kgm^2
Explanation:
In order to calculate the moment of inertia of the door, about the hinges, you use the following formula:
(1)
I: moment of inertia of the door
α: angular acceleration of the door = 2.00 rad/s^2
τ: torque exerted on the door
You can calculate the torque by using the information about the Force exerted on the door, and the distance to the hinges. You use the following formula:
(2)
F: force = 5.00 N
d: distance to the hinges = 0.800 m
You replace the equation (2) into the equation (1), and you solve for α:

Finally, you replace the values of all parameters in the previous equation for I:

The moment of inertia of the door around the hinges is 2 kgm^2
Answer:
The mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
Explanation:
The total force due to weight of Laura and friction on the sled can be calculated as follows;

= (400 + 310) N
= 710 N
From Newton's second law of motion, "the rate of change of momentum is directly proportional to the applied force.

where;
is mass of Laura and
is mass of sled
Mass of Laura and the sled combined is calculated as follows;

given
V = Δv = 4-0 = 4m/s
t = 5 s

Therefore, the mass of Laura and the sled combined is 887.5 kg
To develop this problem we will apply the concepts related to the Doppler effect. The frequency of sound perceive by observer changes from source emitting the sound. The frequency received by observer
is more than the frequency emitted by the source. The expression to find the frequency received by the person is,

= Frequency of the source
= Speed of sound
= Speed of source
The velocity of the ambulance is


Replacing at the expression to frequency of observer we have,


Therefore the frequency receive by observer is 878Hz