A car A house A phone they all can be renewable
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
Per calcolare la pressione a una certa profondità, devi considerare la legge di Stevino:
<span>p = ρ · g · h
Tenendo conto che:
g = 9,81 m/s²
ρ = 1000 kg/m³
Troviamo:
p(h</span>₁) = ρ · g · h₁ = 1000 · 9,81 · 4,50 = 44145 Pa
p(h₂) = ρ · g · h₂ = 1000 · 9,81 · 5,50 = 53955 Pa
S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Answer:0.69
Explanation:
Coefficient of kinetic friction=f/R=61.8/90=0.69