Answer:
Explanation:
It is given that,
Speed of one quoll around a curve, v = 3.2 m/s (maximum speed)
Radius of the curve, r = 1.4 m
On the curve, the centripetal force is balanced by the frictional force such that the coefficient of frictional is given by :



So, the coefficient of static friction between the quoll's feet and the ground in this trial is 0.74. Hence, this is the required solution.
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.
Faster than. Hope this helps!!!