Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
Answer:
<em>A) Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Explanation:
If we have two waves with the same wavelength, then their intensity is proportional to their power, or the energy per unit time.
We also know that the amount of photon present in an electromagnetic beam is proportional to the energy of the beam, hence the amount of beam per second is proportional to the power.
With these two facts, we can say that the intensity is a measure of the amount of photon per second in an electromagnetic beam. So we can say that <em>beam B carries twice as more power than beam A, or Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.
Answer:
the velocity at point B is 27120.08 km/hr
Explanation:
check the picture attached for explanation