<span>v = 25.0 km/</span><span>h = 25*5/18 m/s = 6.94 m/s
</span><span>centripetal force = mv²/r = 1275*6.94²/40 = 1537.18 N </span>
Answer:
-3413 ft/s2
Explanation:
We need to know the velocity with which he landed on the snow.
He 'dropped' from 512 feet. This is the displacement. His initial velocity is 0 and the acceleration of gravity is 32 ft/s2.
We use the equation of mition

v and u are the initial and final velocities, a is the acceleration and s is the displacement. Putting the appropriate values


This is the final velocity of the fall and becomes the initial velocity as he goes into the snow.
In this second motion, his final velocity is 0 because he stops after a displacement of 4.8 ft. We use the same equation of motion but with different values. This time,
, v = 0 and s = 4.8 ft.


Note that this is negative because it was a deceleration, that is, his velocity was decreasing.
Answer:
h = 2 R (1 +μ)
Explanation:
This exercise must be solved in parts, first let us know how fast you must reach the curl to stay in the
let's use the mechanical energy conservation agreement
starting point. Lower, just at the curl
Em₀ = K = ½ m v₁²
final point. Highest point of the curl
= U = m g y
Find the height y = 2R
Em₀ = Em_{f}
½ m v₁² = m g 2R
v₁ = √ 4 gR
Any speed greater than this the body remains in the loop.
In the second part we look for the speed that must have when arriving at the part with friction, we use Newton's second law
X axis
-fr = m a (1)
Y Axis
N - W = 0
N = mg
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ m g
we substitute 1
- μ mg = m a
a = - μ g
having the acceleration, we can use the kinematic relations
v² = v₀² - 2 a x
v₀² = v² + 2 a x
the length of this zone is x = 2R
let's calculate
v₀ = √ (4 gR + 2 μ g 2R)
v₀ = √4gR( 1 + μ)
this is the speed so you must reach the area with fricticon
finally have the third part we use energy conservation
starting point. Highest on the ramp without rubbing
Em₀ = U = m g h
final point. Just before reaching the area with rubbing
= K = ½ m v₀²
Em₀ = Em_{f}
mgh = ½ m 4gR(1 + μ)
h = ½ 4R (1+ μ)
h = 2 R (1 +μ)
Answer:
The Jovian planets formed beyond the Frostline while the terrestrial planets formed in the Frostline in the solar nebular
Explanation:
The Jovian planets are the large planets namely Saturn, Jupiter, Uranus, and Neptune. The terrestrial planets include the Earth, Mercury, Mars, and Venus. According to the nebular theory of solar system formation, the terrestrial planets were formed from silicates and metals. They also had high boiling points which made it possible for them to be located very close to the sun.
The Jovian planets formed beyond the Frostline. This is an area that can support the planets that were made up of icy elements. The large size of the Jovian planets is as a result of the fact that the icy elements were more in number than the metal components of the terrestrial planets.
Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf