A.What is the effect of air resistance on the cannonball? It's a question related to science and the experiment, which may pop into your head.
Given :
Pressure, P = 0.4 lb/in².
Depth, h = 42 in.
To Find :
The density of a liquid.
Solution :
Pressure at height h of a liquid of density
is given by :
....1)
Here, g = 386.04 in/s²( acceleration due to gravity )
Putting all values in equation 1, we get :

Hence, this is the required solution.
Answer:
a) 76,800 Psi
b) 22.14 × 10⁶ Psi
Explanation:
Data provided in the question:
Length of the block, w = 8 in
Width of the block, h = 0.25
Distance between the supports, L = 4 in
Applied force, F = 400 lb
Deflection at the time of failure, δ = 0.037 in
Now,
a) Flexural strength = 
= 
= 76,800 Psi
b) Flexural modulus = 
= 
= 22.14 × 10⁶ Psi
This is a hydraulic system, and these systems rely on the incompressible nature of fluids to transmit pressure through the fluid equally. Therefore, the pressure on the wide side of the U-tube (the side with the car) must be equal to the pressure on the narrow side of the U-tube. We begin by calculating the pressure on the wider side:
Pressure on wide side = pressure due to car + pressure due to difference in height of oil
The pressure by the car is calculated using:
Pressure = force / area
P = 12,000 / (π * 0.18²)
P = 118 kPa
While the pressure due to the oil is given by:
Pressure = density * gravitational field strength * height
P = 800 * 9.81 * 1.2
P = 9.4 kPa
Pressure on wide side:
118 + 9.4 = 127.4 kPa
Pressure on the narrow side will be given by:
Pressure = force / area
Force = area * pressure
Force = (π * 0.05²)(127,000)
Force = 997 Newtons
The force required is about 1 kN
Answer:
The max. Energy that can be stored in the neoprene rubber capacitor will be 0.304J
Explanation:
Detailed explanation and calculation is shown in the image below