Given :
Initial velocity, u = -6 m/s.
Time taken, t = 4 seconds.
Acceleration due to gravity,
.( Here negative sign means downward direction )
To Find :
Velocity after 4 seconds.
Solution :
By equation of motion.
v = u + at
Here , a = g.
v = u + gt
v = -6 + (-9.8)×4
v = -6 + (-39.2)
v = -45.2 m/s
Therefore, velocity after 4 seconds is -45.2 m/s.
Hence, this is the required solution.
That prediction is not correct because Xenon is extremely stable; column 18 of the periodic table contains the noble gasses, which are stable because their outer-most energy levels are completely filled. Having the octet (8) of valence electrons means that the element no longer needs to lose or gain electrons to gain stability.
The column 17 elements are unstable because they only have one valence electron short of the stable octet configuration of the noble gasses.
Answer:
m = mass of the penny
r = distance of the penny from the center of the turntable or axis of rotation
w = angular speed of rotation of turntable
F = centripetal force experienced by the penny
centripetal force "F" experienced by the penny of "m" at distance "r" from axis of rotation is given as
F = m r w²
in the above equation , mass of penny "m" and angular speed "w" of the turntable is same at all places. hence the centripetal force directly depends on the radius .
hence greater the distance from center , greater will be the centripetal force to remain in place.
So at the edge of the turntable , the penny experiences largest centripetal force to remain in place.
Explanation:
Explanation:
It is given that,
Speed of the jet airplane with respect to air,
If the wind at the airliner’s cruise altitude is blowing at 100 km/h from west to east, 
(A) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from west to east,

(B) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from east to west,

Hence, this is the required solution.
Answer:
Length of copper wire, l = 785 meters
Explanation:
Given that,
Resistance of the copper wire, R = 0.172 ohms
Area of cross section, 
Resistivity of copper, 
The resistance of a wire is given by :



l = 785 meters
So, the length of the copper wire is 785 meters. Hence, this is the required solution.