Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad
Answer:
Explanation:
Given
Weight of car 
mass of car 
velocity of car 
radius 
(a)Centripetal acceleration is given by



(b)Force that provide centripetal acceleration



(c)Friction force between car and tires is given by

where
=coefficient of static friction
N=normal reaction
Centripetal force will balance the friction force



D. Teach the public energy conservation
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light