Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.
Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold