Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Answer:
a) 2.5 m/s. (In the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) It'll take Sally 12 s to reach the shore which is 30 m from her starting point.
Explanation:
Linear momentum is conserved.
(mass of boot) × (velocity of boot) + (mass of sally) × (velocity of Sally) = 0
5×30 + 60 × v = 0
v = (-150/60) = -2.5 m/s. (Minus inicates that motion is in the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) At time t = 10 s,
Sally has travelled 25 m and the boot has travelled 300 m.
Taking the starting point for both bodies as the origin, and Sally's direction as the positive direction.
Centre of mass = [(60)(25) + (5)(-300)]/(60+5)
= 0 m.
The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) The shore is 30 m away.
Speed = (Distance)/(time)
Time = (Distance)/(speed) = (30/2.5)
Time = 12 s
Hope this Helps!!!
Good work on solving part a).
b) may look complicated, but it's not too bad.
It says that the body is 25% efficient in converting fat to mechanical energy.
In other words, only 25% of the energy we get from our stored fat shows up
in the physical, mechanical moving around that we do. (The rest becomes
heat, which dissipates into the environment as we keep our bodies warm,
breathe hot air out,and perspire.)
You already know how much mechanical energy the climber needed to lift
himself to the top of the mountain... 2.4x10⁶ joules.
That's 25% of what he needs to convert in order to accomplish the climb.
He needs to pull 4 times as much energy out of fat.
-- Fat energy required = 4 x (2.4 x 10⁶) = 9.6 x 10⁶ joules.
-- Amount stored in 1kg of fat = 3.8 x 10⁷ joules
-- Portion of a kilogram he needs to use = (9.6 x 10⁶) / (3.8 x 10⁷)
Note:
That much of a kilogram weighs about 8.9 ounces ... which shows why it's so
hard to lose weight with physical exercise alone. It also helps you appreciate
that fat is much more efficient at storing energy than batteries are ... that one
kilogram of fat stores the amount of energy used by a 100-watt light bulb, to
burn for 105 hours (more than 4-1/2 days ! ! !)
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



