Tension may be defined as the pulling power transferred
axially through a cable, string, chain, or alike one-dimensional unceasing object,
or by separately end of a rod.
To compute for tension:
Sum the moments about the pivot:
ΣM = 0 = T * 3.5m * sin37 º - 45000N * 7.0m * cos37º
tension T = 119 434 N
Answer:

Explanation:
An object is at rest along a slope if the net force acting on it is zero. The equation of the forces along the direction parallel to the slope is:
(1)
where
is the component of the weight parallel to the slope, with m being the mass of the object, g the acceleration of gravity,
the angle of the slope
is the frictional force, with
being the coefficient of friction and R the normal reaction of the incline
The equation of the forces along the direction perpendicular to the slope is

where
R is the normal reaction
is the component of the weight perpendicular to the slope
Solving for R,

And substituting into (1)

Re-arranging the equation,

This the condition at which the equilibrium holds: when the tangent of the angle becomes larger than the value of
, the force of friction is no longer able to balance the component of the weight parallel to the slope, and so the object starts sliding down.
Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer:
Resistance = 3.35*
Ω
Explanation:
Since resistance R = ρ
whereas 
resistivity is given for two ends. At the left end resistivity is
whereas x at the left end will be 0 as distance is zero. Thus

At the right end x will be equal to the length of the rod, so 
Thus resistance will be R = ρ
where A = π 
so,
