Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Answer:
Suzie is 3 blocks north of where she started
Explanation:
Displacement is the minimum distance between the initial and final point of motion.
Here, Suzie first walks 3 blocks north. From there she walks 4 blocks east. Then 2 blocks to the east then 2 blocks north and then 2 blocks east. She covered 4 blocks east toward west. This is the same distance she covered traveling east. But she is 2 blocks north. From there she traveled a block south to the pizzeria and another block to her friends house. She covered the two block she had traveled north.
Hence, Suzie is 3 blocks north of where she started.
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.