Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer: The direction of the electric field, E→, is pointed in the +y direction.
Explanation:
One can use the right hand rule to illustrate the direction of travel of an electromagnetic and thereby get the directions of the electric field, magnetic field and direction of travel of the wave.
The right hand rule states that the direction of the thumb indicate the direction of travel of the electromagnetic wave (<em>in this case the -z direction</em>) and the curling of the fingers point in the direction of the magnetic field B→ (<em>in this case the +x direction</em>), therefore, the electric field direction E→ is in the direction of the fingers which would be pointed towards the +y direction.
Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:



