Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>



Answer:
1.95m/s
Explanation:
Please view the attached file for the detailed solution.
The following were the conversion factors used in order to express all quatities in SI units:

Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 