Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer: The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Explanation:
Mass of the astronaut on the moon , m= 72 kg
Acceleration due to gravity on moon,g = 1.63 
According to Newton second law of motion: F = ma
This will changes to = Weight = mass × g

The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
The thermal energy is where the work of friction comes from. That is what stops it eventually. In this case a counter force of 10N is applied over the distance of 30.0m. The energy is given by Force*Distance. Here this is 300J. This friction work is the thermal energy.