Answer:
V = V_0 - (lamda)/(2pi(epsilon_0))*ln(R/r)
Explanation:
Attached is the full solution
Answer:
Explanation:
Given
volume of sample 
Temperature 
Pressure 
for different conditions
Temperature 
Pressure 
suppose
is the volume of sample
Using ideal gas equation




Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)