Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°
Answer:
, 
Explanation:
The jet is flying at constant velocity: this means that its acceleration is zero, so the net force acting on the jet is also zero.
Therefore, we can write:

where
is the thrust force generated by each engine of the jet
is the drag force
Solving for Fd,

The velocity of the jet is

So, the rate at which the drag force does work (which is the power) is

and substituting

we find

Converting into horsepower,
