Torque is equal position vector times (r) times force vector
(F). Since F= 10 N and r = 0.1 m, so the
torque is equal to (10 N) x ( 0.1 m) = 1Nm. The direction of the torque would
be into the screen, clockwise rotation.
Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
Explanation:
Since the front and back of the rocket simultaneously line up with forward and backward end of the platform respectively .
Then length of the platform = length of the train rocket .
A )
Time to cross a particular point on the platform
= length of rocket train / .96 x 3 x 10⁸
= 90 / .96 x 3 x 10⁸
= 31.25 x 10⁻⁸ s
B) Rest length of the rocket = length of platform = 90 m
C ) length of platform as viewed by moving observer =

= 
= 321 m
D ) For the observer on platform time taken = 31.25 x 10⁻⁸ s
for the observer in the rocket , time will be dilated so time recorded by observer in motion ,
8.75 x 10⁻⁸ s .
The resultant vector can be determined by the component vectors. The component vectors are vector lying along the x and y-axes. The equation for the resultant vector, v is:
v = √(vx² + vy²)
v = √[(9.80)² + (-6.40)²]
v = √137 or 11.7 units