The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 
Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.