Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Answer:
455165.278 m
Explanation:
P = Power = 3.7 W
v = Velocity = 10.7 m/s
Amount of fat = 4 g
1 gram of fat provides about 9.40 (food) Calories
Energy given by 4 g of fat

Time required to burn the fat

Distance traveled by the bird

The bird will fly 455165.278 m
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
DE which is the differential equation represents the LRC series circuit where
L d²q/dt² + Rdq/dt +I/Cq = E(t) = 150V.
Initial condition is q(t) = 0 and i(0) =0.
To find the charge q(t) by using Laplace transformation by
Substituting known values for DE
L×d²q/dt² +20 ×dq/dt + 1/0.005× q = 150
d²q/dt² +20dq/dt + 200q =150
At the focal length of the mirror. The reason why is when parallel light rays hit the mirror, it converges at the focal point. So if we want parallel light rays, it would make sense to put it at the focal point.<span />