Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
From the starting depth to the surface, the vertical distance is 35 ft.
From the surface to the peak of the jump, the vertical distance is 27 ft.
From the peak of the jump to the surface, the vertical distance is 27 ft.
From the surface to the ending depth, the vertical distance is 18 ft.
Then the total vertical distance is ...
35 ft + 27 ft + 27 ft + 18 ft = 107 ft
v₀ = initial speed of the object = 8 meter/second
v = final speed of the object = 16 meter/second
t = time taken to increase the speed = 10 seconds
d = distance traveled by the object in the given time duration = ?
using the kinematics equation
d = (v + v₀) t/2
inserting the above values in the above equation
d = (16 + 8) (10)/2
d = 120 meter