Answer:
Part a)
Induced EMF when length vector is along Z direction is 0.72 V
Part b)
Induced EMF when length vector is along Y direction is ZERO
Explanation:
As we know that the motional EMF induced in the wire is given as

1)
As we know that



now we have

so we have

2)
If the length vector is along Y direction then we have

so again we have

so we have
EMF = 0
Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
Energy can change form, but the total amount of energy stays the same.
The source charges' magnitude is signified by the arrows pointing outward. The more arrows there are, the greater is its magnitude. This is because, each arrow represents an electrical force exerted by the source. When you add up all the arrows there is, the electrical force becomes even greater. The answer in descending order would be C > A > B > D.
Answer:
m = 1.82E+23 kg
Explanation:
G = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
mG = universal gravitational constant = 6.67E-11 N·m²/kg²
r = radius of orbit = 72,600 km = 7.26E+07 m
C = circumference of orbit = 2πr = 4.56E+08 m
P = period of orbit = 12.9 d = 1,114,560 s
v = orbital velocity of satellite Jim = C/P = 409 m/s
m = mass of Xandar = to be determined
v = √(Gm/r)
v² = [√(Gm/r)]²
v² = Gm/r
rv² = Gm
rv²/G = m
m = rv²/G
m = 1.82E+23 kg