Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
"At ground level, ozone contributes to smog" so it is also an air pollutant.
Option: A
<u>Explanation</u>:
ozone is naturally present in stratosphere and acts as shield against harmful ultraviolet radiations. But it acts a pollutant contributing to global warming when it is present in lower level atmosphere particularly troposphere. In this level it combines with primary pollutants that is "nitrogen oxides" and "volatile organic" compounds to form secondary pollutant which absorbs outgoing radiation and contributes in raising the temperature. It has harmful impacts on vegetation as well as human health.
We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s
Your answer is C.
hope this helps!
Answer:
7.85 m/s^2
Explanation:
linear or tangential acceleration= dv/dt
⇒
=0.83 m/s^2
radial acceleration is given by = 
⇒
= 7.81 m/s^2
total acceleration

putting values we get

= 7.85 m/s^2