Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
Answer:
980 J
Explanation:
The change in box's energy is equal to its change in gravitational potential energy:

where
m = 50 kg is the mass of the box
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity
is the change in height of the box
Substituting numbers, we find

<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
Kinetic energy<span> is the </span>energy<span> of motion. An object that has motion - whether it is vertical or horizontal motion - has </span>kinetic energy<span>. It is expressed as:
KE = mv^2 /2
720 = 10.0v^2 /2
v = 12 m/s
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
that would be given by
[email protected]
@ representing coefficient of kinetic friction.
thus 19.5/51.7 = 0.377