I think the correct answer from the choices listed above is option A. The kinetic energy after the perfectly inelastic collision would be zero Joules. <span>A </span>perfectly inelastic collision<span> occurs when the maximum amount of kinetic energy of a system is lost. Hope this answers the question.</span>
The heat released by the water when it cools down by a temperature difference

is

where
m=432 g is the mass of the water

is the specific heat capacity of water

is the decrease of temperature of the water
Plugging the numbers into the equation, we find

and this is the amount of heat released by the water.
Answer:
1. Tienes 1 kg de fruta.
2. Queda por recorrer 1/4 km.
3. Ambos pesan lo mismo.
Explanation:
1. Tienes 1/2 kg y cuando te doy 1/4 te queda:

Ahora cuando te doy 3/4 kg te queda en total:

Por lo tanto, tienes 1 kg de fruta al final.
2. Si falta por recorrer la mitad de la mitad, tenemos:

Entonces, queda por recorrer 1/4 km.
3. El peso (P) del hierro es:

Y el peso de la paja es:

Por lo tanto, ambos pesan lo mismo.
Espero que te sea de utilidad!
Answer:
Explanation:
Carton cycle consists of four thermodynamic processes . The first is isothermal expansion at higher temperature , then adiabatic expansion which lowers the temperature of gas . The third process is isothermal compression at lower temperature and the last process is adiabatic compression which increases the temperature of the gas to its original temperature .
So the given process of isothermal compression must have been done at the temperature of 300K , keeping the temperature constant .
Work done on gas at isothermal compression is equal to heat transfer .
work done on gas = 80 x 10³ J
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
n is number of moles v₁ and v₂ are initial and final volume
molecular weight of gas = 28.97 g
1.5 kg = 1500 / 28.97 moles
= 51.77 moles
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
Putting the values in the equation above
80 x 10³ = 51.78 x 8.31 x 300 x ln v₁ / .2
ln v₁ / .2 = .62
v₁ / .2 = 1.8589
v₁ = 0.37 m³
Answer:

Explanation:
Let m is the mass of both cars. The first car is moving with speed v and the other car is moving with speed 2v. The only force acting on both cars is the centripetal force.
For faster car on the road,

v = 2v

..........(1)
For the slower car on the road,
............(2)
Equation (1) becomes,


So, the frictional force required to keep the slower car on the road without skidding is one fourth of the faster car.