Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Answer:
The work done on the gas is equal to the area under the curve pv diagram w = area of triangle = 1/2 (base)(height) = 1/2 (BC)(Ac) = 1/2 (3v - v)(3p - p) = 1/2 (9 vp - 3 vp - 3vp + vp) = 4 vp/2 W = 2 vp
Check attachment for the diagrammatic representation
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2