The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Using the a=vf-vi divided by tf-ti:
A is acceleration
Vf is final velocity- 330
Vi is intial velocity-30
Tf is final time-15
Ti is initial time-0
A = 330-30 divided by 15-0
A = 300 divided by 15
A= 20 m/s^2
Hope this helps
<span>Most objects tend to contain the same numbers of positive and negative charge because this is the most stable situation. In fact, if an object has an excess of positive charge, it tends to attract an equal number of negative charges to balance this effect and restore neutrality: the attracted negative charges combine with the excess of positive charges, leaving the object electrically neutral.</span>